KONST / Skulptur & konsthantverk / Skulptur 5817052
*
nr 581 7052
Skulptur
Keramik, Sign. "Fågel", höjd: 9
Utrop:
100 kr
Såld:
100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 4 maj 2009
kl 19:19:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
4/5 11:45:23
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Signe Persson-Melin (f. 1925)
Keramiker och glaskonstnär. 1978-1985 knuten till Rörstrand. Står bl a bakom serviserna Primeur och À la carte.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: keramik konsthantverk skulptur
-
8017 Skulptur
Asien, växt, sten. Höjd: 18 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:19
-
7128 Skulptur
Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Målerås, Torso,..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:58
-
8088 Skulptur
fiskarpojke. Signerad schorode, Frankrike, brons, ..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 20:56
-
7066 Skulptur
Gudmundur Einarsson, Island, Valross. Keramik. Län..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:36
-
7046 Skulptur
Halvar Frisendahl (1889-1953), Sverige. Signerad. ..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:36
-
7053 Skulptur
patinerad metall, Signerad. Höjd: 14 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:10
*
Skulptur
nr 581 7052
Skulptur
Keramik, Sign. "Fågel", höjd: 9
| Utrop: | 100 kr |
|---|---|
| Såld: | 100 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 4 maj 2009 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 4/5 11:45:23 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Signe Persson-Melin (f. 1925)
Keramiker och glaskonstnär. 1978-1985 knuten till Rörstrand. Står bl a bakom serviserna Primeur och À la carte.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Keramiker och glaskonstnär. 1978-1985 knuten till Rörstrand. Står bl a bakom serviserna Primeur och À la carte.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: keramik konsthantverk skulptur
-
8017 Skulptur
Asien, växt, sten. Höjd: 18 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:19 -
7128 Skulptur
Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Målerås, Torso,..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:58 -
8088 Skulptur
fiskarpojke. Signerad schorode, Frankrike, brons, ..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 20:56
-
7066 Skulptur
Gudmundur Einarsson, Island, Valross. Keramik. Län..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:36 -
7046 Skulptur
Halvar Frisendahl (1889-1953), Sverige. Signerad. ..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:36 -
7053 Skulptur
patinerad metall, Signerad. Höjd: 14 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:10



